Typy rowerów

Rodzai rowerów jest dużo, większość nie jest powszechnie znana. Każdy typ różni się sposobem prowadzenia pojazdu, na które wpływają określone części. Ma to znacznie w przypadku bardziej wymagających tras. Warto zwrócić uwagę na rodzaje jednośladów. Być może, któryś z nich bardziej przypadnie do gustu.

rowery

Rowery MTB

Jednym z bardziej popularnych typów sprzętu są rowery górskie. Jak sama nazwa wskazuje sprawdzają się na nierównym terenie, gdzie często konieczne jest wjeżdżanie pod górę oraz zjeżdżanie z dużej wysokości. W skrócie ten rodzaj roweru określany jest jako MTB, z języka angielskiegi mountain terrain bike.

Sprzęt ten stworzony jest dla amatorów górskich wypraw. W koła w takim rowerze mają średnicę 26 cali. Wyposażony w grube opony, których szerokość może wynosić od 1,95 do 2,5 cala. Rower górski ma rozbudowany systemem biegów, składający się m.in. z manetki, dwóch przerzutek i koła łańcuchowego. Jednoślad pozwala na poruszanie się z różną prędkością. Za regulacje koła łańcuchowego odpowiadają przerzutki. Przednia zmienia trzy, a tylna od siedmiu do dziewięciu.

Typową dla rowerów górskich częścią jest hardtaile (rower bez tylnej amortyzacji), przydatne do jazdy górskiej. Często wspomagane jest przednim amortyzatorem, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Natomiast tzw. Fule (pełna amortyzacja) sprawdzają się podczas wykonywania ewolucji i skoków na rowerze. W takich pojazdach montuje się także szeroką kierownicę. Rower górski zaliczany jest do cięższych, może ważyć nawet 17kg.

Rowery BMX

Innym typem roweru jest BMX. Mniejszy, bardziej zwinny pojazd, która najlepiej sprawdza się w przypadku ewolucji na ulicach. Koła tego roweru mają 20 cali i jeden bieg, dlatego nie nadają się do jazdy górskiej lub długodystansowej. BMX używane są do trialu. Model freestylowym posiada rotor, do wielokrotnego obracania kierownicą.

Rowery szosowe

Warto wspomnieć także o rowerze szosowym, stworzonym do jazdy na płaskim i pagórkowatym terenie. Koła mają przynajmniej 28 cali, opony są gładki i nie mają dętek. Charakterystyczna jest także kierownica o specyficznym kształcie „rogów”. Pojazd nie jest polecany na długie dystansu ze względu na pochylone ułożenie rowerzysty. Połączeniem sprzętu szosowego z górskim jest rower trekking. Ten rodzaj ma bieżnikowane opony, dlatego bardzo dobrze sprawdza się przy trudnych warunkach atmosferycznych.

Rowery miejskie

Innym rodzajem roweru jest jednoślad miejski. Typowy pojazd do jazdy po mieście, z łatwym wsiadaniem i zsiadaniem oraz o wygodniej pozycji cyklisty. Miękkie siodełko, bagażnik oraz dwustronne oświetlenie gwarantują komfortową i bezpieczną jazdą ulicami aglomeracji.

Rowery cruiser

Ostatnim typem rowerów jest cruiser. Niezwykle charakterystyczna odmiana jednośladu z zakrzywioną kierownicą. Coraz częściej ten typ widoczny jest nie tylko w pobliżu plaż, ale również na tradycyjnych ścieżkach rowerowych. Wyprostowana pozycja cyklisty daje pełną przyjemność jazdy.