Wpływ jazdy rowerem na zdrowie

Znany od 2000 lat i nadal stanowi jeden z najczęściej używanych sprzętów przez ludzi na całym świecie. O czym mowa? Ten sprzętem to oczywiście rower. Dzięki niemu każdy może zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę. Wystarczy systematycznie z niego korzystać.

jazda rowerem

Tak jak przed każdym wysiłkiem fizycznym, także przed rowerowym szaleństwem, niezbędna jest rozgrzewka. Dobrze przygotowane mięśnie będą jeszcze lepiej pracować. Kwadrans rozciągających ćwiczeń uchroni przed zakwasami. Godzina na rowerze to idealny trening dla serca i całego ciała.

Jazda na rowerze dba o cały organizm, wzmacnia mięśnie, usprawnia układ oddechowy i układ krążenia. Jest to idealna forma aktywności nawet dla osób z dolegliwościami sercowymi. Ponadto rowerzyści mogą liczyć na smukłe łydki i uda. Ten rodzaj sportu wpływa również pozytywnie na pozostałe partie ciała. Pozwala też pozbyć się namiaru kilogramów. Godzina jazdy na rowerze w zależności od intensywności to od 300 do 600 kcal na godzinę.

Rowerowa wycieczka to nie tylko przyjemność podziwiana widoków, ale też poprawa krążenia, a co za tym idzie doskonałe dotlenienie całego organizmu. W ten sposób mamy więcej energii i lepsze samopoczucie. Wydzielają się endorfiny, zwane hormonem szczęścia. Krew lepiej krąży, a więc osoby cierpiący na żylaki konieczne powinny regularnie jeździć na rowerze. Poziom ćwiczeń dostosowuje się do indywidualnych możliwości. Różnorodność jednośladów sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie. Rowery szosowe do jazdy po płaskim terenie dla reakcji, górski dla zaawansowanych cyklistów, szukających mocnych wrażeń.

Korzyści z jazdy na rowerze są bardzo duże. Nic więc dziwnego, że rower został również przeniesiony do sal treningowych. Rekordy popularności bije obecnie spinning, czyli szybka i intensywna jazda na stacjonarnych rowerkach. W rytm muzyki można w krótkim czasie podnieść kondycję oraz poprawić krążenie. Na tego typu zajęciach, ze względu na spory wysiłek, traci się nawet 750 kcal. Jazda na rowerze to komfortowy i bezpieczny sport, dlatego nieustannie liczba fanatyków tego sportu rośnie.